EELK Märjamaa Maarja kogudus
  • Esileht
  • Ajalugu
    • Aet Reinhold. Pilguheit Märjamaa kiriku ja koguduse ajaloole
    • Kiriku ehitusloost - kirikud.muinas.ee
    • Koguduse arhiiv
  • Lugemist
    • Kiriku sõnatu jutlus
    • Artiklid
    • Jutlused
    • Raamatukogu
    • Uudiste arhiiv
  • Kontakt

Artiklid

Kristus on surnuist üles tõusnud!

30/3/2016

 
Picture

Nii jõulusid kui ülestõusmispühi on kirikus traditsiooniliselt pühitsetud öösel. Mitte läbematuse pärast, et kauaoodatud rõõm kiiresti kätte saada, vaid need sündmused leidsidki algselt aset öösel. Jeesuse sündimise esimesteks tunnistajateks olid öösel loomi valvanud karjased. Ülestõusmise esimesteks tunnistajateks on naised, kes juba enne koitu Jeesuse hauale jõudes leidsid, et uks on avatud ning hauakoobas tühi. Nõnda ei suuda öö pimedus peita valgust. 
Ülestõusmispüha hommikul jahmatas mind uudis, et meist 600 kilomeetrit põhja pool Ylivieskas põletati eelmisel õhtul maha 230 aasta vanune puukirik. Võrdluseks – ligi 700 istekohaga kirik mahutas kolm korda rohkem inimesi, kui Märjamaa Maarja kirik.

Picture
Ometigi ei jäänud pidamata ülestõusmispüha öine jumalateenistus. See peeti veel leegitseva kiriku kõrval väljakul, algselt kavandatust paar tundi hiljem. Need kaks sündmust kõrvuti peegeldavad kristliku usu olemust. Ehkki maailm ei võta Jeesust vastu, tuleb kirikul anda jätkuvalt tunnistust Jumala armastusest: “Armastage üksteist! Kui maailm teid vihkab, siis teadke, et ta on mind vihanud enne teid.” (Jh 15:17j).
Olen kuulnud ütlemist: “Teil, usklikel, on vähemalt lootus.” Vastan siis, et jah, on lootus, aga see pannakse proovile katsumustes. Ka kristlasi ründab kiusatus pöörata pilk tuleviku asemel minevikku. Kui kiiresti saavad minevikuraskused lausa ihaldusväärseks! Egiptuse orjapõlvest päästetud jumalarahvas pidas teekonda tõotatud maale raskeks: “Egiptusemaal, kus me istusime lihapottide juures, kus me sõime leiba kõhud täis! Teie aga olete meid toonud siia kõrbesse, et kogu seda kogudust nälga suretada.” (2. Moosese 16:3) Kas pole sarnane küsimusega: Kas me sellist Eestit tahtsimegi? Kristlik usk ei kutsu mitte raskustest loobuma, vaid neid kandma. Lootus aga ei tähenda seda, et ühel päeval läheb pisut kergemaks, vaid seda, et Jumal võib meid äratada surmastki. Kristliku lootuse võib kokku võtta ühe lausega: Jumal tuli oma Pojas meie juurde, sündis inimesena, kannatas ja suri, kandes koos meiega inimeseksolemise koorma ning tõusis surnuist üles, et me võiksime koos Temaga kanda igavest kirkust.
Ta on tõesti üles tõusnud!

Illimar Toomet
koguduseõpetaja

Avaldatud 30.3.2016 Märjamaa Nädalalehes

​

Peapiiskopi karjasekiri Kristuse ülestõumise pühaks

27/3/2016

 
Picture
Lääne kristlik maailm tähistab sel aastal ülestõusmispühi päris kevade hakul. Esimesed kevadõied on end juba sirutanud lumekoorikust läbi varakevadise päikese poole – pimedusest valguse kätte!
Naised, kes läksid Jeesuse hauale kindla kavatsusega valmistada tema surnukeha ette lõplikuks matmiseks, pidid üllatusega tõdema, et pimedast hauast ei leidnud nad Jeesust, vaid kaks erevalgeis rõivais meest. „Teda ei ole siin, ta on üles äratatud“ (Lk 24:6), oli meeste sõnum hirmunud naistele. Mehed tuletasid meelde Jeesuse ammu kõneldud lubadust, et Inimese Poeg peab surmatama, kuid ta tõuseb kolmandal päeval üles. Alles siis meenus naistele, mida Jeesus oli Galileas neile rääkinud.
Küllap ei mõista meie, kuidas keegi võiks nii olulise tähendusega sõnumi, nagu seda oli Jeesuse ettekuulutus oma surmast ja ülestõusmisest, unustada. Luuka evangeeliumist selgub, et unustamisest on lühike samm uskmatuseni. Kui hauakambri juurest lahkunud naised rääkisid apostlitele oma kohtumisest inglitega ja nende edastatud sõnumist, paistsid naiste sõnad jüngrite silmis „otsekui tühi jutt ja nad ei uskunud naisi“ (Lk 24:11).
Jeesuse jüngrid olid oma mõttemaailma aheldanud kaduviku külge ning kaotanud usu igavesse. Nad olid valmis leppima suletud hauakoopa lõplikkusega. Alles naiste üllatav sõnum ja seda kinnitav rutakas käik tühja hauakoopasse raputas Peetruse tardumusest.
Et uskuda ülestõusmist, peame lõpetama Jumalale ja tema armastusele piiride seadmise ning lubama Ülestõusnul nihutada meie vaimuliku silmapiiri kaugemale aja ja kaduviku rajast. Jeesuse järgimine, oma elu seadmine tema sõnade ja õpetuse kohaselt ning isiklik usk Jeesusesse kui Issandasse tähendab astumist hauakoopa lõplikust lootusetusest lootusrikka elustava ülestõusmisvalguse kätte. See on loomulik elukeskkond igaveseks ajaks kõigile Kristuse verega lunastatutele ja surmast ellu astunutele.
Soovin kõigile rõõmsat Issanda Kristuse ülestõusmise püha!
+Urmas Viilma
Peapiiskop 

    Archives

    December 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    December 2018
    September 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    April 2017
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    August 2014
    April 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    March 2013
    February 2013
    December 2012
    October 2012
    April 2012
    February 2012
    November 2011
    April 2011
    December 2010
    November 2010
    October 2010
    May 2010
    February 2010
    May 2009
    January 2009
    November 2007
    September 2007
    March 2006

    Categories

    All
    Abielu
    Advent
    Homoseksuaalsus
    Intervjuu
    Jõulud
    Jõulud
    Jõulud
    Jumalateenistus
    Misjon
    Paast
    Peaingel Miikaeli Ja Kõikide Inglite Püha
    Peapiiskopi Karjasekiri
    Priit Rannut
    Scripta Annalia
    Ülestõusmispühad
    Ülestõusmispühad
    Vaimulikud Harjutused

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Esileht
  • Ajalugu
    • Aet Reinhold. Pilguheit Märjamaa kiriku ja koguduse ajaloole
    • Kiriku ehitusloost - kirikud.muinas.ee
    • Koguduse arhiiv
  • Lugemist
    • Kiriku sõnatu jutlus
    • Artiklid
    • Jutlused
    • Raamatukogu
    • Uudiste arhiiv
  • Kontakt